Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zbudują świątynię u sąsiadów

Artur Szałkowski
Dariusz Gdesz
Rada Miejska Szczawna-Zdroju zdecydowała o sprzedaży gruntu wałbrzyskiej parafii, która chce wybudować na nim kościół

Radni przegłosowali uchwałę dotycząca sprzedaży, bez przetargu oraz z 99-procentową bonifikatą działki budowlanej. Jest ona położona przy granicy z Wałbrzychem, w pobliżu cmentarza komunalnego w Szczawnie-Zdroju. Działkę nabyła parafia p.w. Matki Bożej Częstochowskiej w Wałbrzychu, która chce na niej zbudować kościół. Parafia działająca w dzielnicy Konradów nie posiada świątyni. Na terenie jej działalności brakuje także terenu pod budowę kościoła.

– Działka ma powierzchnię 1,2 ha, a jej wartość została oszacowana na 307 tys. zł – mówi Tadeusz Wlaźlak, burmistrz Szczawna-Zdroju. – Dla gminy są to jednak pieniądze wirtualne i trudne do uzyskania. Działka znajduje się bowiem w pasie ochronnym cmentarza i obowiązują obostrzenia dotyczące tego, co można na niej budować. Nie obejmują one obiektów sakralnych.

Dlatego władze Szczawna-Zdroju zdecydowały o sprzedaży gruntu za jeden procent jego wartości. Takie rozwiązanie zasugerowała gmina Wałbrzych, która także została zamieszana w tę sprawę.

– Trafiło do nas pismo od przewodniczącego Rady Miejskiej Szczawna-Zdroju, w którym zapytał, czy zabezpieczyliśmy pieniądze na wykup działki pod budowę kościoła – wyjaśnia Anna Żabska, rzecznik prasowy prezydenta Wałbrzycha. – Odpowiedzieliśmy, że nie możemy przeznaczać pieniędzy na taki cel. Poinformowaliśmy, że w takim przypadku działka może być sprzedana nawet za jeden procent jej wartości.

Sprzedaż działki nie uzyskała aprobaty części mieszkańców Szczawna-Zdroju.

– Nie jesteśmy przeciwni budowie kościoła, ale nie podoba nam się, że władze sprzedają działkę za symboliczną cenę – tłumaczy Magdalena Ciastoń, mieszkanka Szczawna-Zdroju.

Osoby mieszkające w pobliżu działki lub posiadające tam grunty obawiają się, że zostanie odcięta im droga dojazdu do nieruchomości . Pojawiły się też głosy dotyczące kolejnego przyłączenia terenu Szczawna-Zdroju do Wałbrzycha. W przeszłości w granicach administracyjnych uzdrowiska znajdowały się m.in. część wałbrzyskiej dzielnicy Biały Kamień, czy też dzielnica Szczawienko. Przedstawiciele Świdnickiej Kurii Biskupiej uspokajają, że budowa kościoła na wpłynie na zmianę granic obu miast.

– Wybór lokalizacji nie będzie miał wpływu na zmianę granic obu miast – mówi ks. Łukasz Ziemski, rzecznik prasowy Świdnickiej Kurii Biskupiej. – Kościół będzie pod szczawieńskim adresem, a parafia wałbrzyskim.

Parafia p.w. Matki Bożej Częstochowskiej została wydzielona z parafii p.w. św. Jerzego i Matki Bożej Różańcowej w Wałbrzychu, dnia 26 czerwca 2010 roku, na mocy dekretu ks. Ignacego Deca, biskupa Diecezji Świdnickiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczawnozdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto