Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Awangarda sprawiedliwej transformacji w I LO w Wałbrzychu

red.
Projekty ekologiczne I LO w Wałbrzychu
Projekty ekologiczne I LO w Wałbrzychu
Hasło “sprawiedliwa transformacja energetyczna” brzmi dla części z nas znajomo, dla części zupełnie enigmatycznie, ale z pewnością kojarzy się z Unią Europejską - i słusznie. Uczniowie i uczennice I LO w Wałbrzychu o tym haśle, samym mechanizmie i jego powodach oraz celach wiedzą znacznie więcej i od kilku miesięcy - można powiedzieć - że stają się fachowcami w temacie.

Zacznijmy jednak od początku. Oliwia Betlejewska, Łucja Bielewicz oraz Laura Kmiecik przeczytały na stronie internetowej EU Teens 4 Green, że w regionach, w których będą przyznawane środki z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, młodzi ludzie między 16 a 26 rokiem życia, mogą ubiegać się o finansowanie projektu, który będzie przybliżał idee tego przedsięwzięcia.

- Postanowiłyśmy spróbować własnych sił. Kryzysem klimatycznym, ekologią interesujemy się od dawna. Pomyślałyśmy, że zamienić zainteresowanie na aktywne działania. Wypełniłyśmy wniosek. Dokładnie wszystko zaplanowałyśmy, przemyślałyśmy - wyjaśnia Łucja Bielewicz i dodaje - Zdecydowałyśmy jednak, aby naszym partnerem, a w zasadzie partnerką była Fundacja Centrum Europa z Wałbrzycha.

Ogłoszenie wyników przyniosło miłą niespodziankę. Mimo ogromnej konkurencji z całej Europy pomysł dziewcząt okazał się na tyle ciekawy, że stał się częścią działania “EU Teens 4 Green. Promoting Youth Participation in Just Transition”.

Projekt nazywa się GREEN SCHOOL OF LEADERS AS A SOURCE OF GREEN CHANGE. Realizowany jest wśród uczniów i uczennic I LO. Na czym polega? Licealistki i licealiści nie potrzebują podstawowej edukacji ekologicznej, doskonale zdają sobie sprawę w jak fatalnej kondycji jest nasza planeta. Potrzebują jednak merytorycznych szczegółów, aby mieć pełen obraz zależności oraz nabycia umiejętności, które pozwolą na skuteczne działanie.

Warsztaty o tym, jak rozmawiać na argumenty, co można zrobić w ramach aktywizmu społecznego, jak zorganizować konferencję happening, czy jak kontaktować się z mediami? To tylko kilka przykładów w jakich warsztatach uczestniczyła młodzież. Teraz potrafią policzyć ślad węglowy, rozróżnią ekologie od greenwashingu, ale też wiedzą jak skutecznie przeprocesować petycje czy zadać pytanie o informację publiczną. A wszystko po to, aby uprzedzić i promować sprawiedliwą transformację. Na koniec projektu, w listopadzie, planują konferencję, debatę i konkurs - sprawdzą wszystkie nabyte umiejętności.

Konferencja ekologiczna w Pierwszym Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi w Wałbrzychu, już 17 listopada, zapraszamy wszystkich chętnych.

Strona www szkoły

Uczennice naszej szkoły w partnerstwie Fundacji Centrum Europy aplikowały w naborze wniosków organizowanym przez EU Teens 4 Green - Startup Europe Regions Network; Youth and Environment Europe, CEE Bankwatch Network ze wsparciem Generation Climate Europe.

Organizacja wyróżniła 70 projektów z całej Europy. Jednym z nich był pomysł Oliwi Betlejewskiej, Łucji Bielewicz oraz Laury Kmiecik, pod nazwą GREEN SCHOOL OF LEADERS AS A SOURCE OF GREEN CHANGE.

Projekt realizowany jest w naszej szkole. Jego głównym tematem jest sprawiedliwa transformacja - przedsięwzięcie Unii Europejskiej skierowane do regionów, które najtrudniej odczuwają przemianę odchodzenia od paliw kopalnych – a do tych, jak wiadomo - należy także region wałbrzyski.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Awangarda sprawiedliwej transformacji w I LO w Wałbrzychu - Wałbrzych Nasze Miasto

Wróć na szczawnozdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto