Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Płonie dach dziesięciopiętrowego budynku na Podzamczu w Wałbrzychu. Przyjedźcie!

Elżbieta Węgrzyn
Elżbieta Węgrzyn
Adrianna Szurman
Adrianna Szurman
Zaniepokojona mieszkanka Wałbrzycha zgłosiła 5 grudnia po zmroku pożar dachu 10-piętrowego budynku na osiedlu Podzamcze w Wałbrzychu. Strażacy sprawdzili, co dokładnie się wydarzyło. Na szczęście, nie było zagrożenia.

Płonie dach budynku na Podzamczu - zgłosiła wałbrzyszanka

Zgłoszenie 5 grudnia z godz. 18.34 mówiło jasno o płonącym dachu.

- Kobieta zgłaszała, że pali się dach dziesięciopiętrowego budynku przy ul. Fortecznej w Wałbrzychu. Ona obserwowała to zdarzenie ze swojego domu. Na miejsce wysłaliśmy zastępy z JRG-2 - mówi Tomasz Kwiatkowski, oficer prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Wałbrzychu.

Pożar w osiedlach z wielkiej płyty to rzadkość, a już pożar dachu to ewenement. Strażacy sprawdzili dokładnie doniesienie zaniepokojonej mieszkanki osiedla i efekt pracy ich zaskoczył.

- Ognia nigdzie nie znaleziono, prawdopodobnie wałbrzyszanka zobaczyła unoszący się nad dachem budynku podświetlony na czerwono dym wydobywający z komina PEC-u. Jej zgłoszenie sklasyfikowano jako fałszywe, ale złożone w dobrej wierze - podsumowuje Kwiatkowski.

Alarmujące wieści dziwnej treści z Wałbrzycha i okolic

W 2022 roku wałbrzyska straż pożarna odebrała 2188 zgłoszeń, z czego 733 dotyczyły pożarów, a 1333 miejscowych zagrożeń. Dodatkowo, było też 122 zgłoszeń fałszywych. Część z tych fałszywych alarmów to były zgłoszenia w dobrej wierze. W 2023 roku dane są zbliżone do ubiegłorocznych. Najwięcej alarmów fałszywych w dobrej wierze z dotyczy:

  • mniemanych pożarów, za które poczytywane są unoszące się nad Chełmcem mgły podświetlone wieczorem na czerwono przez oświetlenie nadajników ustawionych na górze,
  • jako pożar uważane są też mgły unoszące się nad Książańskim Parkiem Krajobrazowym.
  • Inną często poczytywaną za przyczynę pożaru lasu jest praca Wałbrzyskich Zakładów Koksowniczych. Najbardziej mylące okazują się dym wydobywający się z baterii koksowniczych podczas ich opróżniania z nowo wytworzonego koksu oraz spalany gaz koksowniczy.
  • Osobną kategorią domniemanych, a niebyłych pożarów to wszelkiego typu remonty i związane z nimi opary, czy szlifowane gładzie, które mieszkańcy uważają za dym pożarowy.
  • Alarmy fałszywe w dobrej wierze dotyczą też zwierząt. Mieszkańcy chcą im pomóc, tymczasem wzywając do topiącego się żółwia nie wiedzą, że to pływająca w stawie opona... a padalec, czy zaskroniec nie jest zgłaszaną żmiją. Warto też przypomnieć sławetne poszukiwania krokodyla nad Pałcznicą. Gad został ostatecznie znaleziony, jednak był dmuchaną zabawką.
  • Wadliwe urządzenia i inne zdarzenia mniemane to też przyczyny alarmów, dotyczą m.in. rzekomych oparów z kanalizacji, zepsutych czujników czadu i innych piszczących urządzeń.

Wkomponowane w krajobraz Podzamcza kominy PEC-u po zmroku obserwowane z różnych miejsc na osiedlu mogą wyglądać niepokojąco.

Płonie dach dziesięciopiętrowego budynku na Podzamczu w Wałb...

od 7 lat

fot. Adrianna Szurman

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Płonie dach dziesięciopiętrowego budynku na Podzamczu w Wałbrzychu. Przyjedźcie! - Wałbrzych Nasze Miasto

Wróć na szczawnozdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto