Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rowerem do 18 km od Szczawna-Zdroju. Pomysły na jednodniowy wypad. Gdzie w weekend 4 - 5 maja?

Redakcja Strony Podróży
Redakcja Strony Podróży
Wideo
od 16 lat
Szukasz pomysłu na wyprawę rowerową ze Szczawna-Zdroju? Podpowiadamy, gdzie warto się wybrać. Przygotowaliśmy 5 ciekawych tras. Mogą mieć różne stopnie trudności czy odległości, dzięki temu każdy znajdzie coś dla siebie. Razem z Taseo proponujemy Wam 5 tras na wyjazd rowerem w odległości do 18 km od Szczawna-Zdroju. Co tydzień wybieramy inny zestaw. Przekonaj się, jakie trasy rowerowe w okolicy Szczawna-Zdroju warto sprawdzić w weekend.

Spis treści

Ścieżki rowerowe w okolicy Szczawna-Zdroju

We współpracy z Traseo wybraliśmy dla Was 5 tras rowerowych oddalonych maksymalnie o 18 km od Szczawna-Zdroju, które polecają inni rowerzyści. Wybierz najlepszą dla siebie.

Jazda rowerem to bardzo lubiana forma aktywności szczególnie w ciepłych miesiącach. Oczywiście nie tylko. Najwięksi pasjonaci jeżdżą rowerem przez cały rok. Nic w tym dziwnego, ponieważ rower daje nam wiele korzyści. Ruch jest dobry dla naszego zdrowia, a przy okazji możemy odwiedzić ciekawe miejsca. Można również wybrać rower jako środek lokomocji i dojeżdżać nim do pracy czy na zakupy.

Jeśli więc szukasz pomysłów na trasy w okolicy miejsca zamieszkania, bardzo dobrze trafiłeś. Poniżej przedstawiamy 5 wybranych tras, które polecane są przez innych użytkowników. Wracaj do tego artykułu regularnie, ponieważ będzie on aktualizowany i będą pojawiać się nowe trasy.

Zanim wyruszysz w trasę, sprawdź prognozę pogody. W sobotę 04 maja w Szczawnie-Zdroju ma być 16°C. Prawdopodobieństwo wystąpienia deszczu wynosi 57%. W niedzielę 05 maja w Szczawnie-Zdroju ma być 14°C. Prawdopodobieństwo pojawienia się deszczu wynosi 43%.

🚲 Trasa rowerowa: Tajemnicze okolice Gór Sowich DOT114

  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 29,36 km
  • Czas trwania wyprawy: 1 godz. i 60 min.
  • Przewyższenia: 352 m
  • Suma podjazdów: 920 m
  • Suma zjazdów: 920 m

Dolnoslaska_OT poleca trasę mieszkańcom Szczawna-Zdroju

Krótka charakterystyka

Trasa bardzo efektowna, umiarkowanie trudna. Taka rowerowa "huśtawka". Dużo zmienności, a do tego atrakcje turystyczne i krajobrazowe po drodze. Zaczynamy w Głuszycy i poruszamy się przeciwnie do wskazówek zegara.
Głuszyca - Rzeczka (strona południowa)

Za miastem w lesie czeka nas dłuższa jazda po utwardzonej kamieniami drodze (do wytrzymania). Można, a nawet warto, zaplanować zwiedzanie kompleksu podziemi w Osówce (ale trzeba zabrać ze sobą zapięcia). Przed Rzeczką Górną trochę asfaltu.

Rzeczka Górna - Walim - Rzeczka Górna

Czyli pętla wokół Rzeczki. Tutaj mamy falowanie; zjazdy i podjazdy. Na początku widokowe łąki, odcinek zjazdu przez Rzeczkę i leśny podjazd do wiaty przed Małą Sową. Od tego momentu jest już rewelacyjnie - ostry zjazd, później zapomniane ścieżynki i odzyskiwanie wysokości (oj stromo) do Rzeczki Górnej.

Rzeczka - Głuszyca

Wyjątkowy, epicki, kawałek poprowadzony ścieżynkami i drogami po zlikwidowanej linii kolejowej. Po drodze bunkry i obiekty Osówki a później Sobonia. Można tu spędzić dowolnie dużo czasu na eksploracjach terenowych (jak ktoś lubi). Gdy nam się to znudzi to przed Głuszycą natkniemy się na kaskadę pięciu przepływowych stawów z efektownymi przelewami (które w zimie stają się lodospadami).

Nawiguj


🚲 Trasa rowerowa: Góry Sowie - Sobótka - Wrocław

  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 97,94 km
  • Czas trwania wyprawy: 6 godz. i 7 min.
  • Przewyższenia: 361 m
  • Suma podjazdów: 110 m
  • Suma zjazdów: 470 m

Trasę rowerową mieszkańcom Szczawna-Zdroju poleca Wiesiek

Drogę z Gór Sowich do Wrocławia można oczywiście pokonać na kilka sposobów. Aby nie jechać bardzo ruchliwą, a przez to niebezpieczną drogą Świdnica – Wrocław, proponuję jedną z tych możliwości. Z Walimia jedziemy początkowo malowniczą drogą przełomem Bystrzycy, w dół przez Jugowice, Zagórze Śl., Lubachów, dalej w Bystrzycy Górnej w lewo i przez Burkatów do Świdnicy. Teraz należy odnaleźć drogę wylotową na Jagodnik, dalej wokół Masywu Ślęży, przez Wiry, Sady i Strzeblów docieramy do Sobótki. Tu najciekawszymi atrakcjami turystycznie są: zamek w Sobótce Górce, kościół sanktuarium św. Anny Samotrzeciej / Matki Nowej Ewangelizacji i z pewnością najstarsza z nich tzw. „Mnich”, jedna z poceltyckich rzeźb ulokowanych wokół Masywu Ślęży. W dalszą drogę do Wrocławia kierujemy się najpierw na północ, przez Rogów Sobócki, następnie na wschód, przez Ręków i Pustków Żurawski ( z pałacem z II połowy XIX w.) Kontynuując naszą podróż, jedziemy przez Wierzbice do Królikowic. Tuż przed wsią, z lewej strony, w głębi odnajdujemy kolejny pałac. To XIX wieczna budowla, w miejsce XVII w. dworu. Następnie jedziemy przez Kobierzyce, Galowice z zabytkową powozownią i Komorowice z pałacem XVI – XIX w. I to już ostatnia miejscowość z atrakcjami turystycznymi na tej trasie. Wycieczka dość długa, ale na pewno bardziej urozmaicona niż nudna i niebezpieczna DK 35.
Nawiguj


🚲 Trasa rowerowa: Tajemnicze Góry Sowie DOT113

  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 10,45 km
  • Czas trwania wyprawy: 43 min.
  • Przewyższenia: 230 m
  • Suma podjazdów: 343 m
  • Suma zjazdów: 343 m

Trasę rowerową mieszkańcom Szczawna-Zdroju poleca Dolnoslaska_OT

Krótka charakterystyka

Trasa krótka i ,jak na standardy Strefy, łatwa. Łączy dwie krajobrazowe atrakcje w pobliżu miasta. Zaczynamy w Głuszycy i poruszamy się przeciwnie do wskazówek zegara.
Głuszyca - Skałka Cesarska

Po krótkim podjeździe trafiamy na przepiękną kaskadę XIX-wiecznych stawów na Potoku Marcowym Dużym i Małym. Zbiorniki w przeszłości były źródłem wody dla zakładów włókienniczych, teraz to miejsce rekreacyjne (wypoczynek i wędkarstwo). Póżniej czeka nas dłuższy podjazd po szerokich, utwardzonych drogach leśnych. Od Przełęczy Marcowej zaczynamy zjazd drogami (i ścieżkami) leśnymi. Tak docieramy do skał położonych nad Głuszycą.

Jaka będzie pogoda?

🚲 Trasa rowerowa: Trójgarb na rowerze

  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 34,65 km
  • Czas trwania wyprawy: 3 godz. i 35 min.
  • Przewyższenia: 430 m
  • Suma podjazdów: 788 m
  • Suma zjazdów: 783 m

Rowerzystom ze Szczawna-Zdroju trasę poleca Januszek_44

Na Trójgarbie ostatnio chyba byli wszyscy , powstała tam wieża wieża widokowa , która ściąga tłumy żądnych widoków turystów . Kiedy byłem tam ostatnio było dość ponuro i o wieży nikt nie myślał .
Wyruszam rowerem ze Starych Bogaczowic . Wybór pada na tą miejscowość bo znajduje tu duży bezpłatny parking . Ruszam w stronę Trójgarbu . Po drodze mijam zabytkowy wiatrak , który nie bardzo pasuje mi do tego krajobrazu . Od tego momentu towarzyszy mi jednak widok nowej wieży i wspaniałe widoki na góry . Nawigacja rowerowa prowadzi mnie częściowo szlakami pieszymi , ale też czasem zupełnie bez szlaku . Efekt jest taki ,że na trasie brak jest turystów a widoki są przecudne , i ten dreszczyk emocji ....czy ta droga zaraz się nie skończy . Ostatni odcinek pod szczytem pcham rowerem bo o jakiejkolwiek jeździe nie ma co marzyć . Wieża widokowa robi faktycznie wrażenie , widoki przepiękne a i turystów nie było zbyt wielu . Zostaje już tylko powrót do parkingu . Przed wyjazdem wstępuje jeszcze do restauracji , która znajduje się obok parkingu . Na pierwszy rzut oka zwykła jadłodajnia . Jedzenie jakie tu jednak serwują zasługuje na uwagę , zjadłem przepysznego placka ...inne potrawy wyglądają równie rewelacyjnie .
Nawiguj


Sprawdź rowery i akcesoria dla Ciebie

Materiały promocyjne partnera

🚲 Trasa rowerowa: Strefa MTB Sudety Kamienna Góra DOT106 rowerem.info

  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 4,64 km
  • Czas trwania wyprawy: 22 min.
  • Przewyższenia: 67 m
  • Suma podjazdów: 45 m
  • Suma zjazdów: 91 m

Dolnoslaska_OT poleca trasę rowerzystom ze Szczawna-Zdroju

Parokilometrowy łącznik poprowadzony po lekko pagórkowatym, bardzo przyjemnym, terenie. Widokowy i płaski. Warto go zapamiętać komponując dłuższe przebiegi, np z Lubawki (Góry Krucze, Zawory, Obniżenie Mieroszowskie, Góry Suche lub Masyw Lesistej) do Wałbrzych/Boguszów Gorce.

Nawiguj


Pora na serwis roweru?

traseo

Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.

Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!

Okazje

Kochasz rower ale zakupy robisz rozważnie? Sprawdź kody rabatowe EMPIK oraz promocje i zniżki w innych sklepach online!

Zadbaj o stan techniczny roweru

Miłośnicy jazdy na rowerze wiedzą, jak istotne jest utrzymywanie jednośladu w dobrym stanie technicznym. Jest to bardzo ważne dla komfortu oraz bezpieczeństwa podczas jazdy. Przegląd roweru powinno wykonywać się przynajmniej raz w roku. A najlepiej dwukrotnie - przed oraz po sezonie. Oczywiście, jeśli w trakcie sezonu zdarzą się jakieś uszkodzenia, najlepiej je od razu naprawić.

Serwisować sprzęt można samodzielnie lub oddając go w ręce specjalistów. Odpowiednio dbając o swój sprzęt zapewnisz sobie, że dłużej Ci posłuży. Jest to szczególnie istotne, jeśli często na nim jeździsz. Wbrew pozorom przegląd roweru nie jest taką prostą sprawą. Jeśli chcesz samodzielnie serwisować swój rower, koniecznie poszukaj poradników, w jaki sposób to robić.

Akcesoria rowerowe

Akcesoria rowerowe możemy podzielić na te niezbędne oraz dodatkowe. Wymagane jest:

  • oświetlenie, które nie zawsze jest na wyposażeniu, gdy kupujemy rower
  • a także dzwonek. Tak jak w przypadku lamp, najczęściej trzeba go dokupić.

Lampka z przodu powinna być biała, a z tyłu czerwona. Przy wybieraniu dzwonka zwróć uwagę na dźwięk, jaki wydaje.

Z dodatkowego wyposażenia warto wybrać:

  • błotniki - szczególnie istotne są, gdy nie zraża Cię brzydka pogoda do jazdy
  • odblaski na koła, bagażnik oraz siodełko - dla zwiększenia widoczności
  • stopka lub inaczej nóżka - by móc zaparkować rower
  • zapięcie do roweru - by móc go bezpiecznie spuścić z oczu
  • saszetka na rower - często z przeźroczystym przodem i specjalną kieszonką na telefon, by móc widzieć ekran podczas jazdy
  • uchwyt na bidon oraz bidon
  • koszyk na rower - jeśli chcesz nim jeździć na zakupy
  • fotelik dla dziecka - dla rodziców
  • pompka
  • stojak rowerowy - jeśli będziesz samodzielnie serwisować rower
  • akcesoria i narzędzia do serwisowania roweru

Omówiliśmy przydatne akcesoria rowerowe, to teraz czas na strój na rower. Oczywiście wygodne, sportowe buty oraz strój to podstawa. Ciekawą alternatywą są specjalnie spodenki, majtki lub legginsy na rower, które zapobiegają obtarciom i bólom. Przydatne będą również rękawiczki na rower, czapka z daszkiem lub zwykła oraz okulary - niekoniecznie przeciwsłoneczne. Okulary rowerowe są specjalnie dopasowane do twarzy, by nie odstawały. Znajdziesz takie przeciwsłoneczne oraz z przeźroczystymi szkiełkami, które chronią oczy przed owadami i wysuszaniem oczu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na szczawnozdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto