MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ścieżki rowerowe do 18 km od Szczawna-Zdroju. Podpowiedzi jednodniowych wypraw. Gdzie w weekend 29 - 30 czerwca?

Redakcja Strony Podróży
Redakcja Strony Podróży
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Rozglądasz się za pomysłem na wyprawę rowerową ze Szczawna-Zdroju? Podpowiadamy, gdzie warto się wybrać. Przygotowaliśmy 5 ciekawych propozycji tras. Mają różne stopnie trudności czy długości, dlatego każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Wspólnie z Traseo proponujemy Wam 5 tras na wyprawę rowerową w odległości do 18 km od Szczawna-Zdroju. Co tydzień wybieramy inny zestaw. Zobacz, jakie trasy rowerowe w pobliżu Szczawna-Zdroju przygotowaliśmy na weekend.

Spis treści

Wycieczki rowerowe w pobliżu Szczawna-Zdroju

We współpracy z Traseo przygotowaliśmy dla Was 5 tras rowerowych w odległości do 18 km od Szczawna-Zdroju, które wypróbowali inni rowerzyści. Wybierz najlepszą dla siebie.

Jazda rowerem to bardzo lubiana forma aktywności szczególnie w ciepłych miesiącach. Oczywiście nie tylko. Najwięksi pasjonaci jeżdżą rowerem przez cały rok. Nic w tym dziwnego, ponieważ rower daje nam wiele korzyści. Ruch jest dobry dla naszego zdrowia, a przy okazji możemy odwiedzić ciekawe miejsca. Można również wybrać rower jako środek lokomocji i dojeżdżać nim do pracy czy na zakupy.

Jeśli więc szukasz pomysłów na trasy w okolicy miejsca zamieszkania, bardzo dobrze trafiłeś. Poniżej przedstawiamy 5 wybranych tras, które polecane są przez innych użytkowników. Wracaj do tego artykułu regularnie, ponieważ będzie on aktualizowany i będą pojawiać się nowe trasy.

Zanim wyruszysz w drogę, sprawdź, jaka będzie pogoda. W sobotę 29 czerwca w Szczawnie-Zdroju ma być 29°C. Nie powinno padać. W niedzielę 30 czerwca w Szczawnie-Zdroju ma być 30°C. Prawdopodobieństwo pojawienia się deszczu wynosi 56%.

🚲 Trasa rowerowa: Wokół Bolkowa DOT136 rowerem.info

  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 19,32 km
  • Czas trwania wyprawy: 1 godz. i 5 min.
  • Przewyższenia: 301 m
  • Suma podjazdów: 441 m
  • Suma zjazdów: 441 m

Rowerzystom ze Szczawna-Zdroju trasę poleca Dolnoslaska_OT

Piękna pętla poprowadzona w pofałdowanym terenie, wschodniego grzbietu Gór Kaczawskich. W większości po równych i pustych drogach asfaltowych. Prawie w całości po otwartym terenie. Nie oznaczona w terenie. Opis zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara. 420 m przewyższenia przy 19 km każe nam zaliczyć ją do lekkiego mtb (jakkolwiek drogi są łatwe).

Bolków - Pastewnik (0-6,4 km)

Czyli podjazd. Zaczynamy na rynku w Bolkowie, za miastem wjeżdżamy spokojnym asfaltem między pola. Towarzyszą nam widoki na zarośnięte lasem Góry Wałbrzyskie (na wschód). Przed sobą mamy grzbiety Gór Kaczawskich miedzy które jedziemy. Czeka nas dłuższy podjazd (regularne 8%), mocno zniszczonym asfaltem w lesie. Pod koniec jest nawet 12%.

Pastewnik- Płonina (6,4-10,5 km)

Wyłaniamy się z lasu, to najwyższy punkt pętli. Odtąd czeka nas głównie zjazd. Widoki, na lewą stronę, na Rudawy Janowickie i Karkonosze są rewelacyjne. W Płoninie mijamy odbudowywany Zamek Niesytno, który po remoncie stanie się dużą atrakcją trasy.

Płonina - Bolków (10,5-19,3 km)

Teraz zjazd wygodnym asfaltem przez Góry Kaczawskie. W Raciborowicach skręcamy na drogę polną, gdzie znów towarzyszą nam piękne "okoliczności".

Nawiguj


🚲 Trasa rowerowa: Podziemnie Miasto Osówka i trasa czerwona MTB Głuszyca

  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 53,18 km
  • Czas trwania wyprawy: 4 godz. i 5 min.
  • Przewyższenia: 364 m
  • Suma podjazdów: 1 261 m
  • Suma zjazdów: 1 241 m

Trasę dla rowerzystów ze Szczawna-Zdroju poleca Januszek_44

Przed szarżą na czerwoną trasę MTB Głuszyca , zamierzam zwiedzić Podziemnie Miasto Osówka . To ostatni z trzech obiektów kompleksu Rise , który pozostał mi do odwiedzenia . Na płatnym parkingu / 4 zł , płatne w kasie / melduje się już po 9 . Nikogo tu jeszcze nie ma , dopiero zbiera się obsługa kompleksu . Kasa czynna od 10 , pierwsze wejście podobno o 10.15. Przed 10 zaczyna przybywać tu turystów a w kasie dowiaduję się ,że możliwe wejście dopiero , jak dla mnie o 11. Jest jakaś szansa ,że na trasę nazywaną jako turystyczna dostanę się o 10.30 razem z jakąś rezerwacją . Krótko przed 10.15 pani w kasie proponuje mi jakąś dłuższą trasę , nie zastanawiam się płacę i pędzę do wejścia . Razem ze sporą grupą wchodzę do podziemi . Na początku opowiada trochę przewodnik , a potem nowość z czegoś co przypomina szklany ekran/ hologram zaczyna opowiadać aktor Adam Ferency . Fajne wrażenie , dobrze się tego słucha . Potem jeszcze prezentacja całego kompleksu Rise i zostajemy oddzieleni na tzw trasę ekstremalną . Nowy przewodnik opowiada o łodzi którą popłyniemy a która została przeszła gruntowny remont w 1951 i tak naprawdę została jeszcze do naprawy podłoga łodzi , która przecieka , ale od czego mamy kaski ....potem mamy przechodzić po jakiś belkach zanurzonych w wodzie i oczywiście po ciemku , bo latarek nie mamy . W sumie przeżycie jest całkiem fajnie . Po tym etapie zaczyna się normalne zwiedzenie. Wszystko trwa prawie 2 godziny . Myślę ,że warto . Teraz ruszam na czerwona trasę MTB . Piękna pogoda , cudownie wybarwione drzewa , piękne widoki . Na trasie schr. Andrzejówka , Sokołowsko . Ekstra trasa . Dojazd ułożyłem żółtą MTB, kiedyś do przejechania w całości. A jeszcze widok na nie czynny kamieniołom melafiru
Nawiguj


🚲 Trasa rowerowa: Wałbrzych w stylu Strefa MTB Sudety

  • Stopień trudności: 3.0
  • Dystans: 119,97 km
  • Czas trwania wyprawy: 10 godz. i 40 min.
  • Przewyższenia: 522 m
  • Suma podjazdów: 3 608 m
  • Suma zjazdów: 3 597 m

Pschemoo poleca trasę mieszkańcom Szczawna-Zdroju

Bardzo wymagająca technicznie i kondycyjnie trasa, wokół Wałbrzycha. Strat i Meta w Szczawnie Zdroju. Po drodze zaliczamy około 10-11 charakterystycznych dla tego rejonu szczytów. O ile podjazdy (choć miejscami bardzo strome nawet 27%), to zjazdy szlakami pieszymi muszę zaliczyć do najcięższych. Rekompensatą za trudy - są niesamowite widoki. Trasa przebiega również lokalnymi ścieżkami, singlami czy szutrowymi trawersami. Po przejechaniu tej trasy, zmęczenie miesza się z radością z jej pokonania.
Zachęcam do spróbowania swoich sił.
Nawiguj


Jaka będzie pogoda?

🚲 Trasa rowerowa: Zamek Grodno - J Bystrzyckie - J Daisy - Pałac w Mokrzeszowie - Pałac Wdów - Zamek Książ

  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 53,68 km
  • Czas trwania wyprawy: 5 godz. i 22 min.
  • Przewyższenia: 312 m
  • Suma podjazdów: 1 039 m
  • Suma zjazdów: 1 022 m

Januszek_44 poleca trasę rowerzystom ze Szczawna-Zdroju

Moją dzisiejszą trasę zaczynam w Zagórzu . Bez problemu znajduje tu pusty plac , który posłużył mi za parking , bliżej zamku też były wolne miejsca parkingowe , ale w sezonie pewnie zajęte . Ruszam w kierunku Jeziora Bystrzyckiego i zapory . Ruch tu na razie niewielki , chociaż rowerzystów sporo . Trochę się tu zmienia , przebudowie ulega wisząca kładka , kiedyś stanowiła sporą atrakcję . odremontowano zaporę .
Teraz ruszam w kierunku Mokrzeszowa , z daleka widać opuszczony pałac , kiedyś szpital zakonu kawalerów maltańskich, po wojnie siedziba Technikum Rolniczego a teraz opuszczony , straszy trochę swoim wyglądem . Spędzam tu chwilę i jadę dalej w kierunku pałacu wdów .Ruiny pałacu letniego Hochbergów, zbudowanego na planie prostokąta, w którym przebywały teściowe i matki książąt, przetrwały do dzisiejszych czasów. Niewiele tu można zobaczyć , więc jadę dalej do Książa . Tego miejsca nie trzeba nikomu przedstawiać . Chwila przerwy na ławce przy fontannie , z dala przelewających się tłumów .I jadę dalej w kierunku zagórza , po drodze podjeżdżam jeszcze pod Ptasią Kopę . Ten odcinek jest stromy a droga nie bardzo nadaje się na rower .Ale widoki są piękne i ta cisza . W Zagórzu krótka wizyta w zamku Grodno . Dużo się zmieniło , odremontowano częściowo pałac , przybyłą infrastruktura.
Trasa jest ciekawa , a nie wspomniałem jeszcze od Jeziorku Daisy i przepięknych widoków na trasie
Nawiguj


Sprawdź rowery i akcesoria dla Ciebie

Materiały promocyjne partnera

🚲 Trasa rowerowa: ATRAKCJE WAŁBRZYSKICH OKOLIC

  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 50,77 km
  • Czas trwania wyprawy: 5 godz. i 16 min.
  • Przewyższenia: 347 m
  • Suma podjazdów: 2 643 m
  • Suma zjazdów: 2 560 m

Tofik32 poleca trasę rowerzystom ze Szczawna-Zdroju

Trasa przeważnie asfaltowa, lecz w miejscowościach gdzie ruch nie jest duży, piękne pejzarze, dużo przyrody, agroturystyka. Jest troszke podjazdów ale da się je pokonać - wysiłek włożony w podjazdy zrekompensują widoki. Podczas trasy można też liznąć troszke historii tej pradawnej ZAMEK GRODNO mieszczący się na wzgórzu u jego podnórza rozciągfa się Jezioro Bystrzyckie, w miejscowości Jugowice - WŁODARZ największy kompleks podziemi RIESE - miejsce przymusowych robót w okresie 1943 - 1945, oraz w miejscowości Walim - Sztolnie Walimskie także piękny obiekt podziemi - w obu tych miejscach można zobaczyć pięknie zachowane działa przeciwlotnicze, opancerzone pojazdy itp przedmioty związane z okresem II wojny światowej. Trasa fajna i godna polecenia :)
Nawiguj


Pora na serwis roweru?

traseo

Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.

Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!

Okazje

Kochasz rower ale zakupy robisz rozważnie? Sprawdź kody rabatowe EMPIK oraz promocje i zniżki w innych sklepach online!

Jak dbać o rower?

Utrzymywanie roweru w odpowiednim stanie technicznym to klucz do sukcesu. Co najmniej raz w roku rób przegląd swojego jednośladu. Idealnie jest robić to dwukrotnie - przed oraz po sezonie. W Internecie znajdziesz wiele poradników na ten temat, jak robić to poprawnie. Możesz również oddać swój sprzęt to serwisu rowerowego.

Sprawność roweru przełoży się na komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy. Jeśli regularnie będziesz go serwisować na pewno dłużej Ci posłuży.

Akcesoria rowerowe

Akcesoria rowerowe możemy podzielić na te niezbędne oraz dodatkowe. Wymagane jest:

  • oświetlenie, które nie zawsze jest na wyposażeniu, gdy kupujemy rower
  • a także dzwonek. Tak jak w przypadku lamp, najczęściej trzeba go dokupić.

Lampka z przodu powinna być biała, a z tyłu czerwona. Przy wybieraniu dzwonka zwróć uwagę na dźwięk, jaki wydaje.

Z dodatkowego wyposażenia warto wybrać:

  • błotniki - szczególnie istotne są, gdy nie zraża Cię brzydka pogoda do jazdy
  • odblaski na koła, bagażnik oraz siodełko - dla zwiększenia widoczności
  • stopka lub inaczej nóżka - by móc zaparkować rower
  • zapięcie do roweru - by móc go bezpiecznie spuścić z oczu
  • saszetka na rower - często z przeźroczystym przodem i specjalną kieszonką na telefon, by móc widzieć ekran podczas jazdy
  • uchwyt na bidon oraz bidon
  • koszyk na rower - jeśli chcesz nim jeździć na zakupy
  • fotelik dla dziecka - dla rodziców
  • pompka
  • stojak rowerowy - jeśli będziesz samodzielnie serwisować rower
  • akcesoria i narzędzia do serwisowania roweru

Omówiliśmy przydatne akcesoria rowerowe, to teraz czas na strój na rower. Oczywiście wygodne, sportowe buty oraz strój to podstawa. Ciekawą alternatywą są specjalnie spodenki, majtki lub legginsy na rower, które zapobiegają obtarciom i bólom. Przydatne będą również rękawiczki na rower, czapka z daszkiem lub zwykła oraz okulary - niekoniecznie przeciwsłoneczne. Okulary rowerowe są specjalnie dopasowane do twarzy, by nie odstawały. Znajdziesz takie przeciwsłoneczne oraz z przeźroczystymi szkiełkami, które chronią oczy przed owadami i wysuszaniem oczu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na szczawnozdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto