18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Świdnica/Szczawno-Zdrój: Nasi modelarze na obchodach 70 rocznicy bitwy o Anglię (zdjęcia)

Artur Szałkowski
Jerzy Siatkowski zabiera do Anglii m.in. obraz przedstawiający samoloty spitfire, polskiego 317 Dywizjonu Myśliwskiego „Wileńskiego”
Jerzy Siatkowski zabiera do Anglii m.in. obraz przedstawiający samoloty spitfire, polskiego 317 Dywizjonu Myśliwskiego „Wileńskiego” Dariusz Gdesz
Członkowie Świdnickiego Klubu Modelarstwa Redukcyjnego im. Polish Fighting Team oraz właściciel prywatnego Muzeum Lotnictwa w Szczawnie-Zdroju, zabierają swoje najlepsze dzieła i ruszają na Wyspy Brytyjskie. Będą reprezentować nasz kraj na najbardziej prestiżowej imprezie modelarskiej globu.

Modelarskie mistrzostwa świata odbędą się w dniach 13-14 listopada w angielskim Telford. Przyjadą na nią najlepsi modelarze z całego globu. Motywem przewodnim imprezy będzie przypadająca w tym roku 70. rocznica bitwy o Anglię. Jako że polscy lotnicy walnie przyczynili się do odniesienia przez aliantów zwycięstwa w tej bitwie, nasza reprezentacja będzie w Telford w centrum uwagi.
– Na konkurs zabieramy ze sobą przede wszystkim modele samolotów, na których w czasie II wojny światowej latali i walczyli polscy lotnicy – mówi Tomasz Zbigniew Kędzierski, prezes Świdnickiego Klubu. – Będą wśród nich między innymi modele samolotów dywizjonu 303 oraz Stanisława Skalskiego, naszego najsłynniejszego lotnika z okresu II wojny światowej.
Oprócz modeli samolotów historycznych, nasza ekipa zabiera na Wyspy Brytyjskie również miniatury maszyn współczesnych, np. polskiego F-16, oraz pojazdów wojskowych. Zostały one wykonane w dwóch skalach: 1:48 oraz 1:72. Z tego powodu nasi modelarze postanowili zrezygnować z wyprawy do Anglii samolotem. Dojadą na imprezę w Telford autokarem. Oprócz modeli do Anglii pojadą również inne eksponaty, między innymi obrazy przedstawiające polskich lotników z okresu II wojny światowej i samoloty, na których latali i walczyli. Pochodzą one ze zbiorów prywatnego Muzeum Lotnictwa w Szczawnie-Zdroju, które należy do dyrektora Aeroklubu Ziemi Wałbrzyskiej.
– Modele są wykonane z plastiku, więc w luku bagażowym samolotu mogłoby dojść do ich uszkodzenia – wyjaśnia Tomasz Zbigniew Kędzierski. – Natomiast na pokład można zabrać tylko bagaż podręczny o ograniczonych gabarytach i wadze – tłumaczy.
W wyprawie do Anglii polskiej reprezentacji, która liczy około 30 osób, będą towarzyszyli czterej zaprzyjaźnieni modelarze z zagranicy. Po dwóch z Czech oraz z... Niemiec.
– W bitwie o Anglię Polacy i Czesi walczyli przeciwko Niemcom. Teraz działamy razem, bo naszą wspólną pasją jest lotnictwo – tłumaczy Jerzy Siatkowski, dyrektor Aeroklubu Ziemi Wałbrzyskiej. – Na razie nie wiemy, jakie modele przygotowali na wystawę nasi koledzy z zagranicy. Prawdopodobnie będą to samoloty, na których latali ich lotnicy.
Członkowie Świdnickiego Klubu Modelarstwa Redukcyjnego im. Polish Fighting Team chcieli, by fundatorem jednej z głównych nagród na mistrzostwach w Telford był dowódca Sił Powietrznych naszego kraju. Odpowiedzi w tej sprawie od wojska się nie doczekali, więc sami ufundowali nagrodę. To popiersie Manfreda von Richthofena, asa lotnictwa z I wojny światowej, który mieszkał w Świdnicy.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczawnozdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto