Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamek Leśna Skała w Szczytnej - perła ziemi kłodzkiej. Jaka jest historia tego pięknego zabytku? Najważniejsze informacje dla zwiedzających

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
CC BY-SA 3.0 pl
CC BY-SA 3.0 pl Wikipedia.org / Jacek Halicki / CC BY-SA 3.0 pl
Okolice Kłodzka słyną z bogactwa atrakcji dla ludzi w każdym wieku - znajdziecie tam ogrom zabytków (w tym zamki i pałace), malownicze widoki, które można podziwiać z wielu punktów widokowych, a nawet parki tematyczne dla dzieci. W tym artykule przyjrzymy się obiektowi należącemu do tej pierwszej kategorii. Zamek Leśna Skała w Szczytnej to perła ziemi kłodzkiej. Jaka jest historia tego pięknego zabytku? Najważniejsze informacje dla zwiedzających: zwiedzanie, cennik, godziny otwarcia.

Gdzie jest Zamek Leśna Skała? Mapa

Zamek Leśna Skała zlokalizowany jest przy ul. Zamkowej 8 w miejscowości Szczytna (woj. dolnośląskie) w Sudetach Środkowych. Został wzniesiony w pobliżu Szczytnika, czyli wzniesienia w Górach Stołowych, którego wysokość to 589 m n.p.m. Zamek w Szczytnej dzieli odległość:

  • 107 kilometrów od Wrocławia,
  • 20 kilometrów od Kłodzka,
  • 110 kilometrów od Jeleniej Góry,
  • 327 kilometrów od Łodzi.

Burzliwa historia, która zakończyła się happy endem

Mówi się, że zamek został wzniesiony w miejscu, w którym poprzednio stał zbudowany w XVIII wieku przez Prusaków fort na górze Szczytnik. Zdania badaczy są podzielone - nigdy nie udało się ustalić dokładnego położenia fortu, choć jedna z wersji mówiących o powstaniu zamku wskazuje, że został on wzniesiony z pozostałości jego murów. Ta imponująca budowla powstała w latach 1832-1838 (lub 1831-1837) na zlecenie właściciela Szczytnika, hrabiego Leopolda von Hochberga. Na przestrzeni lat rezydencja zmieniała swoich właścicieli - po śmierci hrabiego miejsce to odziedziczyła jego siostra (która szybko sprzedała posiadłość), od 1843 roku zamek był własnością rodu Rohrbach (właścicieli huty szkła w Batorowie), a na początku XX wieku przeszedł w ręce spowinowaconej z nimi rodziny Klein. Budowla nie powstała w całości od razu - z początku wzniesiono tam tylko dwa skrzydła, jednak z czasem konstrukcję przebudowano i dodano nowe elementy, m.in. neogotycką kaplicę i dzwonnicę. W zachodnim skrzydle zamku urządzono Salę Rycerską, w której eksponowano także myśliwskie trofea.

CC BY-SA 3.0 pl
CC BY-SA 3.0 pl

Wikipedia.org / Jacek Halicki / CC BY-SA 3.0 pl

W 1929 roku zamek kupiło zgromadzenie zakonne Misjonarze Świętej Rodziny z myślą przeznaczenia go na klasztor. Rozpoczęli oni nawet budowę niektórych elementów, np. kalwarii, a skrzydła (z wyłączeniem wschodniego) podwyższono o mieszkalne poddasze. Niestety, wybuch wojny skomplikował plany - budowę porzucono, a w latach 50. obiekt przejęło państwo, które zakwaterowało tam niepełnosprawnych intelektualnie mężczyzn, tworząc dom pomocy społecznej. Spór między zakonem a państwem ciągnął się przez długie lata, jednak niedawno - bo w 2020 roku - tamtejszy DPS zlikwidowano, a sam zamek udostępniono do zwiedzania.

Architektura zamku Leśna Skała w Szczytnej

Zamek reprezentuje styl neogotycki i został zbudowany na wzór średniowiecznego obronnego zamku. Budowla posiada wewnętrzny dziedziniec oraz cztery skrzydła i tyle samo wież. Jedna z nich ma cylindryczny kształt i wyróżnia się na tle pozostałych - czworobocznych. Budynek charakteryzuje obecność suchej fosy i muru obronnego, na którym w przeszłości stały armaty. W zamku zlokalizowane są wyjątkowe rury wykonane ze stopu spiżowego - to zabytek, który pełnił w przeszłości rolę dzwonka. Architektem odpowiedzialnym za projekt zamku (choć i tu zdania są podzielone) był Karl Friedrich Schinkel, uznawany w Królestwie Prus za wybitnego.

Zamek Leśna Skała w Szczytnej - zwiedzanie, cennik, godziny otwarcia

Zamek Leśna Skała został udostępniony do zwiedzania turystom - będąc w okolicach Kotliny Kłodzkiej koniecznie wybierzcie się tam na wycieczkę.

Godziny otwarcia
Zamek jest czynny codziennie, a wejścia odbywają się o wyznaczonych godzinach:

  • poniedziałek - czwartek - 12:00 / 14:00 / 16:00,
  • piątek - niedziela - 10:30 / 12:30 / 14:00 / 16:00,
  • w okresie wakacyjnym (od 1 lipca do 31 sierpnia) - 10:30, 11:30, 12:30, 14:00, 15:00, 16:00, 17:30, 18:30, 19:30.

Wakacje to także czas, w którym możliwe jest nocne zwiedzanie zamku (konieczna wcześniejsza rezerwacja - klik) ze światłem i muzyką - odbywa się ono w piątkowe i sobotnie wieczory, od godz. 21:30.

Zabierz ze sobą wszystko, czego potrzebujesz

Cennik

  • Bilet normalny - 30 zł
  • Bilet normalny z Kartą Dużej Rodziny - 20 zł
  • Bilet ulgowy - 15 zł
  • Bilet ulgowy z Kartą Dużej Rodziny - 10 zł
  • Dzieci do lat 6 - wstęp darmowy

Inne atrakcje w okolicach zamku w Szczytnej

CC BY-SA 4.0
CC BY-SA 4.0

Wikipedia.org / Jacek Halicki / CC BY-SA 4.0

Okolice Kłodzka słyną z wielu nieprzeciętnych atrakcji, które zaciekawią ludzi o najróżniejszych zainteresowaniach - znajdziecie tam m.in. wiele zabytków, muzea, piękne widoki i atrakcje dla dzieci. Najbliżej zamku zlokalizowane są:

  • Kalwaria Górska w Szczytnej, czyli wykute w piaskowcu płaskorzeźby,
  • punkt widokowy na skałkach w Szczytnej,
  • skała „Wielbłąd” na Szczytniku,
  • punkt widokowy Kruk na Szczytniku.

Zobaczcie, co jeszcze zwiedzić w okolicy:

Noclegi i gastronomia w pobliżu zamku w Szczytnej

Noclegi
W pobliżu zabytkowej rezydencji zlokalizowanych jest kilka miejsc, w których można przenocować. Zlokalizowane są one m.in. w Kudowie-Zdroju (odległość: ok. 24 km) i Dusznikach-Zdroju (odległość: ok. 12 km). Są to zarówno gospodarstwa agroturystyczne, jak i pokoje gościnne oraz apartamenty.

Gastronomia
Jeżeli po wyczerpującym zwiedzaniu najdzie was ochota na pyszne jedzenie, nie musicie szukać daleko. W samym zamku mieści się restauracja czynna codziennie (od poniedziałku do czwartku w godz. 11:30 - 22:00, od piątku do niedzieli - 10:00 - 22:00). Serwowane są tam dania zarówno kuchni polskiej (m.in. bigos), jak i orientalnej, np. zupa tajska.

Źródło: Zamek Leśna Skała w Szczytnej, zabytek.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rowerem przez Mierzeję Wiślaną. Od przekopu do granicy w Piaskach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na szczawnozdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto