Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zbudują świątynię u sąsiadów

Artur Szałkowski
Dariusz Gdesz
Rada Miejska Szczawna-Zdroju zdecydowała o sprzedaży gruntu wałbrzyskiej parafii, która chce wybudować na nim kościół

Radni przegłosowali uchwałę dotycząca sprzedaży, bez przetargu oraz z 99-procentową bonifikatą działki budowlanej. Jest ona położona przy granicy z Wałbrzychem, w pobliżu cmentarza komunalnego w Szczawnie-Zdroju. Działkę nabyła parafia p.w. Matki Bożej Częstochowskiej w Wałbrzychu, która chce na niej zbudować kościół. Parafia działająca w dzielnicy Konradów nie posiada świątyni. Na terenie jej działalności brakuje także terenu pod budowę kościoła.

– Działka ma powierzchnię 1,2 ha, a jej wartość została oszacowana na 307 tys. zł – mówi Tadeusz Wlaźlak, burmistrz Szczawna-Zdroju. – Dla gminy są to jednak pieniądze wirtualne i trudne do uzyskania. Działka znajduje się bowiem w pasie ochronnym cmentarza i obowiązują obostrzenia dotyczące tego, co można na niej budować. Nie obejmują one obiektów sakralnych.

Dlatego władze Szczawna-Zdroju zdecydowały o sprzedaży gruntu za jeden procent jego wartości. Takie rozwiązanie zasugerowała gmina Wałbrzych, która także została zamieszana w tę sprawę.

– Trafiło do nas pismo od przewodniczącego Rady Miejskiej Szczawna-Zdroju, w którym zapytał, czy zabezpieczyliśmy pieniądze na wykup działki pod budowę kościoła – wyjaśnia Anna Żabska, rzecznik prasowy prezydenta Wałbrzycha. – Odpowiedzieliśmy, że nie możemy przeznaczać pieniędzy na taki cel. Poinformowaliśmy, że w takim przypadku działka może być sprzedana nawet za jeden procent jej wartości.

Sprzedaż działki nie uzyskała aprobaty części mieszkańców Szczawna-Zdroju.

– Nie jesteśmy przeciwni budowie kościoła, ale nie podoba nam się, że władze sprzedają działkę za symboliczną cenę – tłumaczy Magdalena Ciastoń, mieszkanka Szczawna-Zdroju.

Osoby mieszkające w pobliżu działki lub posiadające tam grunty obawiają się, że zostanie odcięta im droga dojazdu do nieruchomości . Pojawiły się też głosy dotyczące kolejnego przyłączenia terenu Szczawna-Zdroju do Wałbrzycha. W przeszłości w granicach administracyjnych uzdrowiska znajdowały się m.in. część wałbrzyskiej dzielnicy Biały Kamień, czy też dzielnica Szczawienko. Przedstawiciele Świdnickiej Kurii Biskupiej uspokajają, że budowa kościoła na wpłynie na zmianę granic obu miast.

– Wybór lokalizacji nie będzie miał wpływu na zmianę granic obu miast – mówi ks. Łukasz Ziemski, rzecznik prasowy Świdnickiej Kurii Biskupiej. – Kościół będzie pod szczawieńskim adresem, a parafia wałbrzyskim.

Parafia p.w. Matki Bożej Częstochowskiej została wydzielona z parafii p.w. św. Jerzego i Matki Bożej Różańcowej w Wałbrzychu, dnia 26 czerwca 2010 roku, na mocy dekretu ks. Ignacego Deca, biskupa Diecezji Świdnickiej.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczawnozdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto